TOIDULISANDID - KUIDAS, MIKS ÜLDSE, KUI PALJU?

eHK KUIDAS KATS JÕUDIS TOIDULISANDITENI. VASTAB KA KÜSIMUstELE MIKS ÜLDSE JA KUI PALJU

 

Ja sujuvalt olemegi jõudnud toidulisanditeni. Kaudselt ehk mängib ka rolli minu eelmise postituse teema, kuid põhilised põhjused peituvad siiski mujal. Kohe alustuseks tunnen vajadust ära mainida, et ma ei ole mingi meeletult maniakaalne valgupulbri manustaja, minu suureks eesmärgiks ei ole Bikini Fitnessi areenile sisenemine ega ka meeletu muskli kasvatamine. Põhjused on palju lihtsamad ja elulisemad - et ma saaksin teha nii võimalikult hästi tööna seda, mida ma teen.

Ma isegi ei saa päris näppu peale panna, et kust minusse selline arusaamine on pugenud, kuid millegi pärast olen ma alati eeldanud, et inimesed vist on tegelikult super-inimesed. Et kui ainult tööd teha, siis küll need inimvõimekuse piirid ka lükkuvad lõpmatuseni edasi. Olen kuidagi hästi jonnakalt suhtunud igasugustesse välistesse mõjutajatesse, et mis mõttes ma ei ole võimalik kõike tegema, kui ma ainult väga tahan ja piisavalt tugevasti unistan? Ja see ei ole ainult toitumise ja treenimisega nii - olen ikka teadlikult vaeva näinud, et sellest raamist kuidagi välja vaadata, muutuda avatumaks uutele vaatenurkadele. See siis ongi see kõige kaudsem põhjus, miks ma hakkasin lisaproteiini kasutama - arusaamine, et ma vist tegelikult ei olegi supernaine. Buu.

 Minu vaime tahe ja valmisolek hakkas mingil hetkel ületama minu füüsilist võimekust ja vastupidavust. Kui päris aus olla, siis ilmselt ma ikka suudaksin ka ilma selle lisavalguta hakkama saada aga see tähendaks rohkem väsimuse all trennide andmist, mis ju tegelikult ei ole väga hea mõte? Alternatiivina otsustasin hakata esialgu näksima proteiinibatoone. Seda siis ennekõike enne tunde aga vahest ka koju minnes. Juba alguses ja ka päris nüüd lähtun ma mõõdukuste printsiibist. Ma tarbin lisavalku vaid päevadel, mil pean andma mitu füüsiliselt nõudlikuma treeningut. Mingil hetkel aga kuidagi ei piisanud ka enam sellest. Eriti raskeks osutus neljapäeva hommik, mil selja taga on kolm päeva ja 8 nädala raskeimat tundi (Bosu, SKT45, PowerBody ja RevalJump). No lihtsalt ei suutnud hommikul oma jalgu tööle saada ja nii ma siis kepslesin hoopis tooli peal ette näidata - vesiaeroobikas on õnneks lubatud! Olen üsna osav kepsleja ka. Haha. 

Seega hakkasin lisaks jooma proteiinismuutisid. Random fact-ina pean mainima, et need maitsevad tegelikult imehästi. Olenevalt valgu kogusest muidugi natukene võtab see valgu maitsega harjumine aega aga üsna pea juba ei oska tähelegi panna. 

Eks see on natukene ka selline mainstream müügiartikkel kergesti äraostetavatele naistele (noh, et pakid näevad ka ilusad välja). Samas ma ei tee jõusaalis jõhkrat kangirebimist ning nagu eelpool juba mainitud sai ei ole mu eesmärk tohutu muskli kasvatmine, seega lasin ennast õnge püüda, siiani ei ole kahetsenud. Märtsis ostsin päris esimesed smuutipulbrid /Fast Protein Smoothie/ ka koju, kuid minu viimati soetatud komplekt on juba suurem sammuke edasi. 
Suurim põhjus seega, veelkord rõhutades, oli anda lihastele juurde ainet, millega nad taastuksid kiiremini. Kui nad taastuvad kiiremini olen ma ka tundides oma sooritustes võimekam. Selle koha peal saan panna korraliku CHECK'I

Aga milleks siis veel BCAA ja DietShake?
BCAA on pulber, mis sisaldab endas aminohappeid (L-leutsiin, L-valiin ja L-isoleutsiin) ning tema peamine toime seisneb selles, et ta parandab sooritusvõimet. Kuna suvel on minu treeninggraafik üsna hõre, siis kavatsen pühendada rohkem aega just iseenda treenimisele, sealhulgas ka jõutreeningule. Seega saan varsti siin oma mõtteid seoses BCAA'ga tuulutada. 

DietShake - oioi, kas see on mingisugune dieedi asi? Jah, BodyLabi kodulehelt tellides leiad sa selle tõesti kaalulangetajate kategooriast. Minu jaoks ei ole kaal kui selline eriti oluline näitaja. Kuna minu suurem eesmärk on hetkel saada oma lihaseid natukene reljeefsemaks, siis vähendan süsivesikute ja rasvade osakaalu oma toidus ning suurendan pisut valkude tarbimist. DietShake sisaldab endas üsna heas koguses kõiki nendest makrotoitainetest, mida me päeva jooksul vajame, pakub täiskõhu tunnet ja maitseb ka hästi! 

Kindlasti ei saa nendest toodetest minu jaoks igapäevased "toidud". Usun, et tuleb tarbida siis kui on selleks vajadust ja mitte selleks, et minna mõtlematult kaasa mingisuguse peavooluga, et nii ju kõik teevad, ju siis töötab. Mõtlematult ei tasu ka kümme õuna  ja porgandit päeva ära süüa, sest räägitakse et puuviljad ja juurviljad on nii kasulikud. Keha on äärmiselt kompleksne süsteem ja selle heaks toimimiseks vajame paljusid aineid, mida me isegi ei oska enamjaolt poest pakenditelt otsida. Ja inimese füüsiline aktiivsus ju ka dikteerib. Kes teeb päevas neli tundi trenni ei peakski sööma samamoodi nagu inimene, kes liigub aktiivselt nädalas 3x30 minutit. Seega lähen ka mina toidulisanditele ennekõike kerge ettevaatlikusega ja võib öelda küll, et käimas on väikestviisi eksperiment. Eks siis paistab, et mismoodi see kõik hakkab tööle aga kindel on see, et hoian Teid kursis. 

Kui midagi on väärt soovitamist, siis kindlasti ka soovitan.

Ja kõige viimasena kogustest. Proteiinipulbri pakil olevasse teksti süvenedes näeb, et soovitatav kogus on 1-3 portsjonit päevas. Ausalt, mina sellise koguseni ei ole jõudnud. Ei ole jõudnud isegi kaheni. Näen, et mul ei ole selleks nii suurt vajadust. Juba selle koguse juures, mida praegu tarbin, olen täheldanud keha vajaduse suurenemist valkude järele. Tunnen teinekord enne trenni, et mingi energia on justnagu puudu ja kui murran pead, kuidas seda auku täita, siis suu hakkab vett jooksma just proteiinibatooni järele. Ma usun, et meie kehad on targad. Üldiselt järgin mõistlikuse piirides alati neid isusid, mis tekivad. 

Nagu ka eelnevalt on välja tulnud, tarkus on kordamise ema siiski, soovitangi päris tõsiselt kaaluda enne kui krabada kahe käega. Näen, et täiesti keskmise koormuse juures, 2-4 korda nädalas mõõduka koormisega trenni tehes, ei ole toidulisandid ilmselt vajalikud. Valkude liigne tarbimine toob endaga samamoodi probleeme kaasa. Seega peaks kõik olema siiski võrdelises seoses ja kui sa ei ole kindel, siis alati küsi treenerilt nõu või tee uurimustööd. 

Üks väga kerge ja kiire lugemine näiteks siin: 
http://teadliktreening.com/valkudest-ja-valgujoogist-lahemalt/

Alaku eksperiment.
Jäägem ootele!


PS! Ja kui kellelgi on nüüdseks tiksunud peas küsimus, et kui palju ma siis ennast päevas keskmiselt liigutan, siis vastus on selle hooaja lõikes umbes selline olnud (arvesse on võetud minu tunniplaanipärased tunnid, lisanduvad veel treeningud iseendale ja üsna regulaarselt ka asendustunde):

esmaspäev = 3 tundi = energiakulu ca 1400 kcal
teisipäev = 3 tundi = energiakulu ca 1200 kcal
kolmapäev = 2 tundi = 900 - 1000 kcal
neljapäev = 4 tundi = 900 kcal
reede ja laupäev on minu lebopäevad, kaks tundi ja ca 500-600 kcal. 

Lisa kommentaar

Email again: